Всъщност някои от бащите-основатели на страната подкрепиха използването на средства от лотарията, включително Джордж Вашингтон, който неуспешно се опита да събере средства за изграждането на планинския път във Вирджиния. Дори Томас Джеферсън гледа на лотариите като на „незаменими“. Бенджамин Франклин неуспешно се опитва да събере средства за закупуване на оръдие от войната за независимост във Филаделфия.
Джон Ханкок успешно финансира възстановяването на Faneuil Hall през 1761 г. До 1832 г. се провеждат 420 лотарийни игри в осем щата. Именно приходите от лотарията финансираха строителството на колеж в Йейл и Харвард. Всъщност южните щати финансираха реконструкцията с лотарии след края на Гражданската война.
Идеята за използване на приходите от лотарията за финансиране на държавни проекти идва от Англия. През 1600 г. Англия използва приходите от лотарията за финансиране на колонията в Джеймстаун.
Върховният съд постанови през 1878 г., че лотарийните игри са деморализиращи за американските граждани, а Конгресът забрани използването на поща за реклама на лотарийни игри. Тези действия обаче не са спрели повечето щати в САЩ да легализират правителствените лотарийни игри.
През 1898 г. Louisiana Lottery Company (LLC) монополизира лотариите в щата Луизиана, като реализира продажби от над 20 милиона долара. Повече от 90 процента от средствата на частната лотария на LLC бяха извън Луизиана. Специални влакове транспортираха редовно хиляди касови бележки до централата на компанията в Ню Орлиънс. Тъй като основателят на компанията плащал подкупи, бизнесът избягвал данъци.
LLC спечели 48 процента печалба, дори след обширните подкупи, които компанията плати. Чрез добавяне на непродадени билети към барела, откъдето се избират печелившите числа, компанията често монтира системата, за да спечели собствените си наградни пари. Президентът Бенджамин Харисън осъди безскрупулните лотарийни агенции, а Конгресът забрани преместването на лотарийни билети през държавни линии или по пощата. Скандалната система на лотарията в Луизиана влоши мнението на националната общественост за лотариите като цяло.